Celownik przeziernikowy zamknięty rear sight home-made

Celowniki optyczne, kolimatory i wszelaka inna optyka stosowana na broni w tym wiatrówkach. :shock:

Moderatorzy: szabla, śwagier, Neo, Antonio

Stary Hunter
Avatar użytkownika
Posty: 2967
Dołączył(a): 8 sierpnia 2011
Lokalizacja: ze Wsi
Arsenał: Crosman 1322 Hatsan 125 5,5mm

Celownik przeziernikowy zamknięty rear sight home-made

Postprzez syntezator » 9 sty 2012, o 05:54

Czy ktoś się skopał z celownikami przeziernikowymi? Czy dużo lepiej się nimi celuje (myślę o tarczy)? Słyszałem, że można strzelać dużo celniej niż z otwartych przyrządów celowniczych (oczywiście nie tak celnie jak z lunety z powiększeniem 16x). Kolimatorami się brzydzę.
Tutaj są fotki: http://www.google.pl/search?um=1&hl=pl& ... 0&bih=1071
Na jakiej zasadzie on działa, jak jego parametry wpływają na celność? Dlaczego jest on "celniejszy" od otwartych przyrządów celowniczych?
Co myślicie o zrobieniu go samemu? Macie jakieś projekty? Co myślicie o zamontowaniu go na Crosman'ie 3576 i strzelaniu na 25m (myślę nad bardzo małym celownikiem)? Może macie jakąś stronę z opisem po polsku? Jak on się nazywa fachowo po angielsku?

Hunter
Avatar użytkownika
Posty: 866
Dołączył(a): 18 lutego 2011
Lokalizacja: Z lasu...
Arsenał:

Re: Celownik przeziernikowy zamknięty rear sight home-made

Postprzez lupus1 » 9 sty 2012, o 10:57

Musiałbyś spróbować.Kiedyś założyłem a później ściągnąłem-powód słaba widoczność przy słabym oświetleniu-jak pochmurno albo lekko zmierzcha to nic nie widać a z otwartych jeszcze przywalisz.

Zasłużony Hunter
Avatar użytkownika
Posty: 2914
Dołączył(a): 28 czerwca 2010
Lokalizacja: Utrudniona
Arsenał: Uberti Remington 1858 New Model Army Target Inox. 44", Pedersoli Kentucky flintlock pistol .45", Artemis Cr600w + Hawke 3-9x40AO IR.
Były: Sharps .54", Hawken .45", Colt Walker .44", AT-44 kal. 5,5, HW90 kal. 5,5, Hatsan100 kal. 4,5, Twinmaster Action kal. 4,5, Drulov DU 10 kal. 4,5

Re: Celownik przeziernikowy zamknięty rear sight home-made

Postprzez Czarnowidz » 9 sty 2012, o 16:38

Zgadzam się z Lupim. Od siebie dodam że są one stosowane głównie w broni długiej. Ich "lepsza celność" spowodowana jest tym że otwór przeziernika nie musi być tak dokładnie widziany jak szczerbinka i nie trzeba go zgrywać z muszką. Dzięki temu może on być osadzony znacznie bliżej oka niż szczerbinka co powoduje znaczne wydłużenie długości lini celowniczej a dzięki temu łatwiejsze wychwycenie błędów celowania.

Do przeziernika dobrze jest mieć muszkę tunelową z insertem z otworem w środku. Otwór ten ma zazwyczaj tak dobraną średnicę że mieści się w nim całe czarne pole tarczy zostawiając wokół cieniutką białą obwódkę. Wówczas celując zgrywamy otwór przeziernika z zewnętrznym obwodem tulei muszki oraz otwór w muszce z czarnym polem na tarczy.

Można to zrobić znacznie łatwiej i precyzyjniej niż przy użyciu otwartych przyrządów celowniczych.

Diopter różni się tym od przeziernika że ma mniejszy otwór o specjalnym kształcie powodujący załamanie światła (tak jak w tzw. camera obscura) i zwiększenie głębi ostrości widzenia celu.

Oba a szczególnie diopter powodują znacznie mniejszą przepuszczalność światła co powoduje że są z nimi problemy podczas strzelania przy gorszym świetle oraz dzięki takiej a nie innej budowie to że nie widać otoczenia celu bo jest ono zasłaniane przez elementy celownika. To wszystko sprawia że dłużej trwa uchwycenie celu przy użyciu takich przyrządów celowniczych. Co za tym idzie nie nadają się one do strzelania szybkiego oraz do celów ruchomych. W zasadzie nadają się one tylko do strzelania do tarczy na znanym dystansie i o znanym rozmiarze.

Wyjątkiem jest tzw. Ghostring ale on z kolei nie grzeszy precyzją i ma zastosowanie wyłącznie w taktycznych strzelbach śrutowych i sporadycznie broni maszynowej.
Jestem jak Stocznia Gdańska: spełniam swoją rolę w historii (forum) a teraz mogę się zamknąć. ;-)

Stary Hunter
Avatar użytkownika
Posty: 2967
Dołączył(a): 8 sierpnia 2011
Lokalizacja: ze Wsi
Arsenał: Crosman 1322 Hatsan 125 5,5mm

Re: Celownik przeziernikowy zamknięty rear sight home-made

Postprzez syntezator » 9 sty 2012, o 18:59

Dzięki za odpowiedzi.

Już teraz coś kumam. Czyli zamknięte celowniki optyczne do huntingu na ptaszki/szczury mało się nadają? (z rewolweru crosman 3576 na max 25m)

A to do czego się najbardziej nadaje zestaw od mp5 (nie mówię już o wiatrówkach, polowaniu, tylko tak ogólnie, pytam już tak z ciekawości, taki mały OT):
szczerbinka: http://allegro.pl/szczerbinka-mp5-metal ... 87440.html
muszka: http://allegro.pl/jg-muszka-mp5-metalow ... 87752.html

A to rozumiem, że zwiększa dystans, ale zmniejsza jasności (w porównaniu z bez tego kółeczka):
Obrazek

PS Kupę się znam na celownikach, także paczcie na moje wnioski z przymrożeniem oka.

Początkujący Hunter
Posty: 350
Dołączył(a): 8 sierpnia 2011
Lokalizacja: z bagna Saint Cross in Poland
Arsenał:

Re: Celownik przeziernikowy zamknięty rear sight home-made

Postprzez AWGAN » 9 sty 2012, o 19:45

O ile dobrze pamiętam to na iwłebie w dziale warsztat był taki temat jak zrobić taki celownik.
Trzeba looknąć :)
Pozdro AWGAN

Stary Hunter
Avatar użytkownika
Posty: 2967
Dołączył(a): 8 sierpnia 2011
Lokalizacja: ze Wsi
Arsenał: Crosman 1322 Hatsan 125 5,5mm

Re: Celownik przeziernikowy zamknięty rear sight home-made

Postprzez syntezator » 9 sty 2012, o 21:07

Niestety już go nie ma (sprawdzałem).

Administrator
Avatar użytkownika
Posty: 13891
Dołączył(a): 6 stycznia 2011
Lokalizacja: Był Poznań
Arsenał: To co pod ręką

Re: Celownik przeziernikowy zamknięty rear sight home-made

Postprzez Neo » 9 sty 2012, o 21:39

Najprostszy przeziernik jest w 2240 itp.cros po odwróceniu szczerbiny no otwór,jak masz możliwość to luknij.

Powrót do Optyka

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości