Jak ustawic celownik

Celowniki optyczne, kolimatory i wszelaka inna optyka stosowana na broni w tym wiatrówkach. :shock:

Moderatorzy: syntezator, Czarnowidz, Antonio, Spirit

Zainteresowany
Arsenał:

Jak ustawic celownik

Postprzez Arnie » 2 lis 2010, o 20:00

Często widzę kolegów jak mordują się z ustawianiem celownika. Kręcą tymi wieżyczkami i klną pod nosem, przy okazji marnując tony śrutu . Większośc lunet ma na wiezyczkach tajemnicze oznaczenia 1click 1/4-100YD, ewentualnie 1click-1/4 MOA ( 1 click= 1/4 minuty kątowej czyli właśnie 1/4 MOA (Minute Of Angle). Co to oznacza: przesuniecie o 1 click przesuwa punkt trafienia o 1/4 cala na 100 jardów. Po przeliczeniu wytarczy zapamietać, że 1 click przesuwa punkt trafiania o 7mm na 100, 3,5mm na 50m itd. Jeżeli np zerujemy lupkę na 50m i śrut bije nam o 3 cm na lewo i 2 cm do góry to:
- clickamy boczną wiezyczką 8,9 razy
- clickamy górna wiezyczką 6 razy

Dlaczego tyle?: 1click to przesunięcie 3,5mm na 50m. Jak chcemy przesunąć o 3 cm to dzielimy 30mm (3cm) przez 3,5 i wychodzi 8,57 clicka

Są też lunety z oznaczeniami 1/8-100YD (Bushnell Elite 6-24x40) Zasada dokladnie taka sama tylko clicki sa 2 x dokladniejsze, czyli 1 click na 100m przesuwa pkt. o 3,5mm, na 50m 1,75mm itd.

Sa też lunety z systemem metrycznym ( Kahles Helia 3-9x42) gdzie 1 click przesuwa pkt trafienia o 1 cm na 100m

Teraz trochę o siatce Mil-Dot. Tutaj sprawa jest prosta. PRAWDZIWA siatka MilDot powinna mieć taki odstęp pomiędzy kolejnymi kropkami, żeby odległość pomiędzy kropkami odmierzała 10 cm na 100, 5 cm na 50m, 1 cm na 10m., czyli 1 Miliradian. ( stąd nazwa siatki) Przy lunetach ze zmiennym powiekszeniem logiczne jest, że taka zaleznośc występuje tylko na jednym powiększeniu ( z reguły pomiędzy 10 a 12 czasami 8) i jest zaznaczona na pierścieniu albo kropką, albo białym znacznikiem, albo literką M.
Sa celowniki z siatką w pierwszym planie optycznym ( LIGHTSTREAM 4.5x14x44) gdzie wraz ze zmianą powiększenia siatka Mildot nam się "zagęszcza" lub "rozrzedza". Przy takim celowniku jeżeli jest wyposazony w siatkę MilDot, zalezność 10cm-100m, 5cm-50m występuje przy każdym powiekszeniu.

Na koniec: są celowniki, ktore maja oszukany MilDot, czyli kropki są, ale są rozmieszczone za rzadko - tak jest w dużej ilości modelow Leapersa. Tam kropki sa rozmieszczone co 3 lub 4 Miliradiany.. Przwdziwy MilDot ma kropki co 1 Miliradian. Popularny Bushnell Legend 5-15x42 ma truemildota dopiero na powiększeniu x15. Warto to sprawdzić przed zakupem bo może sie okazac, że kropki sa na tyle rzadko położone, że włąściwie bezużyteczne do brania poprawek

Czytający
Arsenał:

Re: Jak ustawic celownik

Postprzez szymandaniel » 11 cze 2012, o 00:59

jesli hodzi o okreslanie odleglosci badz wielkosci celu (zamienie zalezy jaka wartosc znamy)
to ja uzywam programu na ios mil-dot rangefinder jest rewelacyjny i w polonczeniu z moja lunetka leasper 3-9x40 swietnie sie spisuje w nim podaje na jakim powiekszeniu na jak wiele kropek mam cel i wielkosc celu a otrzymuje odleglosc
w polonczeniu z chairgun pro mobile (tez na ios) poprawki mam jak na talezu
nie powiem sa male roznice ale wynikajace z tego ze parametry takie jak moc wiatrowki
sila wiatru i jego kont podaje w przyblizeniu
podsumowujac za niewielkie pieniadze bo programy w app store sa darmowe
z mojego ipod-a mam prawie snajperski :) kalkulator balistyczny dlatego tak bardzo lubie
mil-dot wedluk mnie najlepszy rodzaj kzyza celowniczego

Początkujący Hunter
Arsenał:

Postprzez TheShooter » 22 mar 2014, o 15:06

Hej. Nie mogę wyzerować lupki na 5 m. Tzn. cały czasy trafiam za nisko na maksymalnej możliwej regulacji. Czy to oznacza, że tym bardziej nie mam szans jej wyzerować na 50 m?

Hunter
Arsenał: big cock , Hatsan 25 Supershcharger

Postprzez roket » 22 mar 2014, o 15:47

Bo każda lupka ma minimalną odległość zerowania , te 5 m może być za mało zacznij od 15 m albo 25 m, a mniej to niby po co ?
Obrazek

Początkujący Hunter
Arsenał:

Postprzez TheShooter » 22 mar 2014, o 16:40

OK, złapałem zero na 5 m. Wcześniej strzelałem z 4 m ;),

Powrót do Optyka