Zmiana średnicy zewnętrznej lufy - skurowanie

Czasami trzeba zrobić coś samemu, albo chce się zrobić coś samemu, tutaj wrzucamy różne porady jak coś zrobić.

Moderatorzy: Antonio, neofita, Spirit, warchlaq przebiegly

Hunter
Arsenał: Galatian II cal.25 DISCOVERY VT 4.5-18x44 ;Teknetics EuroTek Pro + Nel Hunter

Re: Zmiana średnicy zewnętrznej lufy - skurowanie

Postprzez loopess » 6 gru 2017, o 18:24

filmików z toczenia kręcił nie będę bo wyjdzie z tego telenowela brazylijska,przy posuwie 0.05mm/obrót i 170 lub 300 obrotów na minutę i około 500mm długości lufy :mrgreen:
podtrzymkę zbudowałem ruchomą i to będzie pierwsza lufa tak przeze mnie obrabiana,po zakończonym toczeniu pomierzę co i jak wyszło. Co mogę powiedzieć to poprzednia,jak na razie najdłuższa lufa którą robiłem miała finalnie 600 mm długości i 15mm średnicy,a różnica średnicy między końcami lufy wyszła 0.15mm, jedynie co wyszło paskudnie to powierzchnia lufy bo nie wyszła idealnie gładka tak jak bym chciał.Jak na tej lufie uda mi się uzyskać różnice średnicy do 0.1mm i w miarę gładką powierzchnię to będę zajebiście zadowolony. dzisiaj mierzyłem lufę od mojego galatiana i tam mierząc w różnych miejscach średnicę to ta zmienia się w zakresie +/- 0.1mm

Zasłużony Hunter i Sponsor
Arsenał:

Postprzez Antonio » 6 gru 2017, o 20:14

I bez podtrzymki nie wyjdzie Ci nigdy powierzchnia bo lufa jest gibka jak kutas po stosunku.
Chcesz mieć ładna powierzchnię to płytka z dość dużym R.
Duże R daje duże opory.
Będziesz mocno walczył z lufa to wyjdzie banan.
Jedyna sensowna metoda to zgróbna obróbka nożem i wykończenie na szlifierce.
Inaczej będą stozki i fale Dunaju.
Obrazek

Początkujący Hunter
Arsenał: kandar cp1

Postprzez rufles » 6 gru 2017, o 22:59

Po za tym cos mi sie zdaje ze obroty mocno za niskie. Nie mówiąc o płytce ale nawet jak na hss.

Hunter
Arsenał: Galatian II cal.25 DISCOVERY VT 4.5-18x44 ;Teknetics EuroTek Pro + Nel Hunter

Postprzez loopess » 6 gru 2017, o 23:15

Tu akurat z obrotami to im mniej tym lepiej. Idealnie gładka lufa z pod noża nie wyjdzie,mam zamiar obrobić nozem ile się da,a potem polerka papierem do głatkości. Jak na razie zrobiłem pierwszy przejazd z domowej roboty podtrzymką i jestem bardziej niż zadowolony,różnica średnicy na końcach jest mniejsza niż 0.05mm zwłaszcza że mi się łapa omskła i osiem dych na raz zebrałem

Początkujący Hunter

Postprzez rufles » 6 gru 2017, o 23:46

Sa tacy co ustawija obroty by uzyskać najbardziej optymalne warunki skrawania dla danego rodzaju noża, pracy itp. Przedmiot o średnicy 15mm i podanych przez Ciebie obrotach to mi raczej do gwintowania pasuje. No ale rozumiem ze wtedy musiałbyś założyć podtrzymke. Za to powierzchnia by była lepsza.

Hunter

Postprzez loopess » 6 gru 2017, o 23:59

A Ty jak zwykle nie czytasz poprzednich postów...jeszcze raz powtarzam duże obroty to duże drgania,a duże drgania to chuj nie toczenie lufy i podtrzymka nawet nie pomoże. Długich elementów raczej nie obrabia się dużych obrotach bo wtedy na pewno wyjdzie gwint. :mrgreen: spytaj tokarza starej daty co się robi jak obrabianie danego materiału idzie do dupy po mimo dobrania i ustawienia idealnego noża... Co do gwintowania to ma własne oczy widziałem jak gostek toczył gwint stożkowy "z ręki" a obrotów miał ustawione chyba z 750...

Początkujący Hunter

Postprzez rufles » 7 gru 2017, o 00:33

Czytam czytam. Tylko dalej nie rozumiem. Podtrzymka to dość masywny kawałek metalu, na sztywno połączony z sankami wiec i jest blisko noza. Dodatkowo dokrecamy go do detalu, a ten uciekajac od noża jeszcze sie do podtrzymki dociska. To zwykle sprawia ze bardzo fajnie tlumi drgania. Ma pewno lepiej jak sama lufa podparta na koncach. Co do gwintowania na wyższych obrotach. To jasne ze mozna na wyższych. Ma to nawet pewne zalety. Ale im szybciej tym łatwiej uderzyć w cos czego nie chcieliśmy gwintowac. Polecajac Ci poradnik tokarza miałem na myśli książkę jak to piszesz starej daty :) ps. Na jakiej tokarce to toczysz? Bo moze ona sama ledwie wytrzymuje toczenie w stali? Np. Zuch na rurowych prowadnicach.

Hunter

Postprzez loopess » 7 gru 2017, o 08:19

Kończę ten temat bo nie mam już zamiaru dyskutować z "erotomanem gawedziarzem" ... :mrgreen:

Hunter
Arsenał: sztacheta z zardzewiałym gwoździem

Postprzez pavulon » 7 gru 2017, o 09:01

Loopess jesli mogę Cie prosić to ciągnij temat dalej bo to toczenie luf na średnicach to ciekawy temat.
Wczoraj siedziałem nad książka Czerwińskiego traktującej o broni i amunicji.
I kolejne pytanie sie pojawia. Co prawda w pneumatyku chyba w ogóle nie użyteczne ale...
A jak toczyć lufy po stożku? Podejmował się ktoś tego w warunkach nie fabrycznych?

Początkujący Hunter

Postprzez rufles » 7 gru 2017, o 09:03

Dzięki :) ewidentnie zrozumiałeś o co chodziło. Ale ok. Juz sie nie odzywam.

Poprzednia strona

Powrót do Zrób to sam