Strona 1 z 6

QB 78 DeLux 5,5 - miał być bullpup - jest karabin.

: 02 lutego 2016, 10:45
autor: chromomitsum
Witam Koleżanki i koledzy.
Od dłuższego czasu zapragnąłem mieć pykawkę z ładowaniem czterotaktowym, jak prawdziwy sztucer. Jakiś czas temu wyremontowałem swojego wiekowego łucznika (choć niektórzy sie śmiali że przecież to łucznik i go wręcz niszczę) ale teraz komfort strzelania z niego jest o niebo lepszy niż był.
Poczytałem Wasze forum i znalazłem ofertę BEORNA o już rozkręconej qbetce. Nie zastanawiając się długo - crosman 2250 poszedł na sprzedaż i zamówiłem qb78.
Szybki przelew i oczywiście szybka przesyłka. po 2 dniach - JEST. Oględziny zewnętrzne - zacnie. Wieczorem "prywatna" strzelnica i test na skupienie - zacne na 10m. Chrono - zadowalające.
Dokupiłem lupę kandar 3-9x40 z podświetleniem ;-) (przecież sie nie rozsypie) i tłumoka z allegro 22 cm i 5 komorowy. Całość przetestowałem - cicho i przyjemnie, ale wędka z tłumokiem okrutna. Porozmawiałem z mądrymi głowami czy skracać lufę czy nie - nie skracać bo stracisz prędkość i celność. UUUUU....a ja chce bulpupa....a nie wędkę.
To tyle...
Bierzemy się za prace. Całość została rozebrana na czynniki pierwsze, wypolerowana i czeka na oksydowanie. Wszelkie krawędzie ogradowane. Zamek, tam gdzie porusza się dźwignia rygla również wypolerowana, język spustowy, jak w/w dźwignia wyczyszczona z tego festyniarskiego złotego koloru. Biłem sie z myślami czy skracać lufę czy nie - ale jednak skróciłem. No i stało się to, czego się obawiałem najbardziej...przewód lufy uciekł w dół...ale poradzimy i na to.
Dokupiłem przedłużenie kartusza (dzięki niezywydziadek), dorobiłem otwór do odpowietrzania kartusza podczas ładowania. Jestem w trakcie poszukiwania tanio butli CO2 6kg w korzystnych pieniążkach. To teraz trochę fotek.
20160116_105107.jpg
20160118_164923.jpg
20160118_164948.jpg
20160129_154437.jpg
20160129_154447.jpg
20160130_230440.jpg
20160130_230456.jpg
20160130_230511.jpg
To na dzień dzisiejszy tyle. Dziś wieczorem wypoleruję dokładniej rurę kartusza i tłumoka, bo znalazłem parę miejsc, których się wstydzę. A przecież musi być lustereczko prawda?
Pozdrawiam
Olek

Re: QB 78 DeLux 5,5 od Beorna w trakcie przemiany na bullpup

: 02 lutego 2016, 10:53
autor: audi80
O, widzę że poważnie kolega podchodzi do pracy.
Nie mogę sie doczekać efektu końcowego

Re: QB 78 DeLux 5,5 od Beorna w trakcie przemiany na bullpup

: 02 lutego 2016, 11:58
autor: zapek1974
Przy tak wypolerowanych elementach , ta oksyda wyjdzie Ci podobnie jak na karabinkach ze stajni AA , będziesz miał problem z ciągłym i brzydkim palcowaniem się , ale co kto lubi :-D

Re: QB 78 DeLux 5,5 od Beorna w trakcie przemiany na bullpup

: 02 lutego 2016, 11:58
autor: jakiii
chromomitsum pisze:Porozmawiałem z mądrymi głowami czy skracać lufę czy nie - nie skracać bo stracisz prędkość i celność.
Na Twoim miejscu zachowałbym trochę dystansu co do oceny tych "głów".
A poza tym kibicujemy przedsięwzięciu. :-D

Re: QB 78 DeLux 5,5 od Beorna w trakcie przemiany na bullpup

: 02 lutego 2016, 12:27
autor: schadow
Lufkę do jakiej długości skracałeś ?
Jeśli już robisz na lusterko to wszystko musisz dopieścić na 6+ bo po oksydowaniu wszystkie niedociągnięcia (ryski itp.) będzie widać.Jeśli oksyda będzie dobrej jakości to efekt będzie świetny,ale tak jak pisze zapek,wszystkie paluchy będzie widać na karabinku,ale jest też plus ! te "mazy" nie pozwolą zapomnieć o przetarciu karabinka szmatką po zakończonym strzelanku ;-) :mrgreen:
Powodzenia !!! Chwal się postępami.

Re: QB 78 DeLux 5,5 od Beorna w trakcie przemiany na bullpup

: 02 lutego 2016, 13:02
autor: Antonio
Chińska stal ładnie czerni się.

Re: QB 78 DeLux 5,5 od Beorna w trakcie przemiany na bullpup

: 02 lutego 2016, 17:06
autor: chromomitsum
Wiem wiem, że jak powierzchnia na lustereczko to powstają mazy. Łucznika 87 również tak wypolerowałem(ale to zupełnie inna stal niz ten gównolit) i wyszła zaje...ta. Coś jakby głęboki odcień 3d czerni. Lufa skrócona o 10cm. Czytałem "mądre fora" i wychodzi że 1 cm to jakies 1,3-1,6m/s w plecy. Ale jeśli dmuchawka ma powyżej 16J w słoneczny dzionek to spadek 15m/s nie jest dramatem. Ale to nie ma być dmuchawka do strzelania na odległośc lecz do dziurawienia tego co bede chciał dziurawić. Skoro crosman 2240 ze swoją króciutką lufą na 30 m jest celny, crosman AS2250xt na 40m jest celny to qbeta będzie siać?
Tutaj foto łucznika po oksydowaniu
Obrazek

a tutaj foto crosmana również po oksydowaniu
Obrazek

Dobrze wykonana oksyda na dobrze wypolerowanej powierzchni - to jest to....

Re: QB 78 DeLux 5,5 od Beorna w trakcie przemiany na bullpup

: 02 lutego 2016, 18:57
autor: kamrzy000
Bardzo oryginalny Łucznik :) jak dla mnie trochę za krótka lufa ale o gustach się nie dyskutuje. Pykałem z oryginalnego i chętnie porównałbym cykl strzału Twojego :)

Re: QB 78 DeLux 5,5 od Beorna w trakcie przemiany na bullpup

: 02 lutego 2016, 21:00
autor: chromomitsum
Nie jest za krótka....Tłok w łuczniku odchudzony, zrobiony pierścień, wszystko wypolerowane, uszczelka ze skóry, otwór wylotowy z cylindra pomniejszony i dmucha 8,5J. Cykl strzału króciutki, odrzut minimalny. Mam zapasowy tłok, jak i język spustowy....Jak gdzieś wspomniałem - on ma u mnie dożywotke. Na 10m tictac nie ma szas, na 20-30 m kapselki fruwają. Oryginał nie miał szyny pod optykę ale Fabryka w Radomiu na widok dziadziusia zatarła ręce i TADAA - jest szyna. Dodam że jest cichy i nie potrzeba tłumoka. A czemu taka krótka lufa? Chodzi o czas pobytu srutu w lufie vs czas od zwolnienia tłoka aż po jego uderzenie w dno cylindra. Oryginalnie zanim śrut opuści lufe tłok uderza o dno i następuje wstrząs, a co za tym idzie loteria czy trafimy gdzie celujemy czy nie. Teraz zanim tłok uderzy - śrut już zmierza tam gdzie chcemy. Nie wiem czy jasno to wytłumaczyłem.

Wracając do qb - kładę dzieciaki do łóżek i idę polerować rurę kartusza i tłumoka, pakuje i wysyłam do mojego przyjaciela na oksydowanie/anodowanie. Nie moge sie doczekać powrotu.
W międzyczasie - projektowanie spustu i ósemek....

Re: QB 78 DeLux 5,5 od Beorna w trakcie przemiany na bullpup

: 02 lutego 2016, 21:04
autor: kamrzy000
Nie jest za krótka....Tłok w łuczniku odchudzony, zrobiony pierścień, wszystko wypolerowane, uszczelka ze skóry, otwór wylotowy z cylindra pomniejszony i dmucha 8,5J. Cykl strzału króciutki, odrzut minimalny. Mam zapasowy tłok, jak i język spustowy....Jak gdzieś wspomniałem - on ma u mnie dożywotke. Na 10m tictac nie ma szas, na 20-30 m kapselki fruwają. Oryginał nie miał szyny pod optykę ale Fabryka w Radomiu na widok dziadziusia zatarła ręce i TADAA - jest szyna. Dodam że jest cichy i nie potrzeba tłumoka.
Gratuluję ciekawej, pięknej przeróbki :)

Re: QB 78 DeLux 5,5 od Beorna w trakcie przemiany na bullpup

: 02 lutego 2016, 23:02
autor: chromomitsum
kamrzy000 pisze:Gratuluję ciekawej, pięknej przeróbki :)
Dzięki :oops:
Na pewnym forum usłyszałem - przecież to łucznik, kto robi takie rzeczy w łuczniku? Ale i tak głównie sam ze sobą pisałem. :-/

Re: QB 78 DeLux 5,5 od Beorna w trakcie przemiany na bullpup

: 03 lutego 2016, 06:09
autor: kamrzy000
Dobrze, żeś na Slavi noe zrobił bo by Cię zjedli :D

Re: QB 78 DeLux 5,5 od Beorna w trakcie przemiany na bullpup

: 03 lutego 2016, 08:52
autor: Antonio
Albo hw :-)

Re: QB 78 DeLux 5,5 od Beorna w trakcie przemiany na bullpup

: 03 lutego 2016, 09:57
autor: chromomitsum
Buhahaha...no tak. Podstawowe hasło, kiedy jakiś nowy user kupi coś innego niż HW, AA itp - "Sprzedaj, doskładaj i kup slavke"...I najlepiej od razu wyślij do fachowca. No ale panowie nie o tym w temacie będziemy rozprawiać.
Złom wypolerowany, spakowany i wysłany do oksydowania. Ktoś zna jakiś patent skuteczny na przeniesienie spustu? Mogę liczyć na jakieś propozycje? Pomyślałem o dwóch osemkach, połączonych od spodu dwoma"poprzeczkami" między którymi zawisłby spust. Do niego cięgno ale ...może jest coś lepszego....

Re: QB 78 DeLux 5,5 od Beorna w trakcie przemiany na bullpup

: 03 lutego 2016, 11:07
autor: Antonio
Tak układ ciągniety. :-D