Lornetka astronomiczna Celestron SkyMaster 15x70 BaK-4

Celowniki optyczne, kolimatory i wszelaka inna optyka stosowana na broni w tym wiatrówkach. :shock:

Moderatorzy: Neo, Antonio, szabla, śwagier

Zasłużony Hunter
Avatar użytkownika
Posty: 5509
Dołączył(a): 26 października 2011
Arsenał:

Lornetka astronomiczna Celestron SkyMaster 15x70 BaK-4

Postprzez Spirit » 12 mar 2014, o 17:30

No i przyszła. Kawał lornety i widok przez nią zajebisty. Trochę ruszają się okulary, ale taki feler mam też w Tento, wiadomo, to nie Zeiss. To akurat nie przeszkadza i bardzo dobrze można ustawić ostrość. Porównałem to deklarowane powiększenie z lunetą i wychodzi na to że ma te 15x ale obraz jaśniejszy niż z lunety. Zdjęcia niestety nie przedstawiają faktycznego obrazu, na 150 metrów widzę przestrzeliny z kalibru 5,5mm w płycie G/K

Po kolei: Odległość 150 metrów
Starałem się ustawić obiektyw aparatu porównywalnie z widokiem, znaczy żeby obraz był realnej wielkości.
Tento 7x50, płyta ma około 25 cm szerokości i około 100 cm wysokości
Obrazek

Celestron 15x70, z dwóch oczu obraz jaśniejszy.
Obrazek

Luneta x15, wbrew temu co widać obraz jest ciemniejszy niż z Celestrona
Obrazek

Luneta x45, aparat nie mógł znaleźć ostrości ale obraz ciemny.
Obrazek

Zasłużony Hunter
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 15 lipca 2012
Lokalizacja: z Za Winkla
Arsenał: Hatsan Ranger AT44 5,5 + mDOT 4-16x42 MilDot

Re: Lornetka astronomiczna Celestron SkyMaster 15x70 BaK-4

Postprzez lykanos » 12 mar 2014, o 18:10

Wydzieliłem temat dla tej lornetki.
Myślałem że będzie gorzej. Na brzegach trochę widać "aberracje chromatyczną" jeżeli dobrze widzę. Ale swoje zadanie (obserwacje przestrzelin) chyba spełni.
Temat o konieczności wprowadzenia w Polsce: Vermin Control i Pest Control czyli odstrzału z wiatrówki: szkodników; gatunków obcych; nadmiernie rozmnażających się. Z którymi natura nie daje sobie rady w sztucznych ekosystemach miast, wsi, sadów, parków i terenów uprawnych (szczury, myszy, norki amerykańskie, króliki, aleksandretty obrożne, sroki, gawrony, kawki, kruki, szpaki, gołębie, wrony, sójki). Jak ma to miejsce w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Danii, Norwegii, USA, Kanadzie, Estonii, Meksyku, Korei, Turcji, Białorusi, Afryce, itd..

Zasłużony Hunter
Avatar użytkownika
Posty: 5509
Dołączył(a): 26 października 2011
Arsenał:

Re: Lornetka astronomiczna Celestron SkyMaster 15x70 BaK-4

Postprzez Spirit » 12 mar 2014, o 18:30

To aparat tworzy te abberacje, obraz jest naprawdę full HD nawet na brzegach :lol: Muszę jeszcze porównać pole widzenia z Tento, ale obszar jest naprawdę szeroki. A ten luz zlikwidowałem, jakiś chińczyk nie dokręcił śrubki :-)
Może jutro zrobię zdjęcie obrazu jak się uda, bo tutaj starałem się porównać powiększenia.

Hunter
Avatar użytkownika
Posty: 700
Dołączył(a): 12 listopada 2011
Lokalizacja: UE / Pommernstellung
Arsenał: big cock , Hatsan 25 Supershcharger

Re: Lornetka astronomiczna Celestron SkyMaster 15x70 BaK-4

Postprzez roket » 12 mar 2014, o 19:19

Muszę jeszcze porównać pole widzenia z Tento, ale obszar jest naprawdę szeroki.
Ten Celestron to raczej ma jeden z najmniejszych kątów widzenia 4 z hakiem , dobra lornetka szeroko kątna to ma 10 stopni .

Zasłużony Hunter
Avatar użytkownika
Posty: 5509
Dołączył(a): 26 października 2011
Arsenał:

Re: Lornetka astronomiczna Celestron SkyMaster 15x70 BaK-4

Postprzez Spirit » 13 mar 2014, o 14:46

Wczoraj oglądałem przez lornetkę Jowisza i widać było 4 jego księżyce :lol: .

Zasłużony Hunter
Avatar użytkownika
Posty: 5174
Dołączył(a): 18 sierpnia 2011
Arsenał:

Re: Lornetka astronomiczna Celestron SkyMaster 15x70 BaK-4

Postprzez jakiii » 13 mar 2014, o 14:54

Oblewałeś zakup tej lornetki ? :-D

Zasłużony Hunter
Avatar użytkownika
Posty: 5509
Dołączył(a): 26 października 2011
Arsenał:

Re: Lornetka astronomiczna Celestron SkyMaster 15x70 BaK-4

Postprzez Spirit » 13 mar 2014, o 15:05

Wyjdź o 19-tej na dwór i będzie kilkanaście stopni na południe od zenitu. Jak masz lornetkę to zobaczysz przynajmniej jeden księżyc. Przez lunetę widać dwa pasy chmur, niestety przez lornetkę ich nie zobaczyłem.

Zasłużony Hunter
Avatar użytkownika
Posty: 5509
Dołączył(a): 26 października 2011
Arsenał:

Re: Lornetka astronomiczna Celestron SkyMaster 15x70 BaK-4

Postprzez Spirit » 13 mar 2014, o 15:11

Księżyc spoko, ale najciekawsze są kratery na skraju jasnej i ciemnej strony. Tutaj jednak powiększenie o wiele większe jest preferowane. Teleskopem x100 ładnie było już widać.

Zasłużony Hunter
Avatar użytkownika
Posty: 5509
Dołączył(a): 26 października 2011
Arsenał:

Re: Lornetka astronomiczna Celestron SkyMaster 15x70 BaK-4

Postprzez Spirit » 13 mar 2014, o 16:12

Przy lunecie mam gwint na adapter, ale przy lornetce nie ma.

Zasłużony Hunter
Avatar użytkownika
Posty: 5509
Dołączył(a): 26 października 2011
Arsenał:

Re: Lornetka astronomiczna Celestron SkyMaster 15x70 BaK-4

Postprzez Spirit » 13 mar 2014, o 19:59

Sprawdziłem widoczność nocą przy świetle księżyca. odległość 370 metrów; Tento 7x widać jasno ale gdyby postać stała nieruchomo w cieniu to bym nie dostrzegł ale za to celestron, no tutaj to już raczej by się nie ukrył. Brzozy z tej odległości widać wyraźnie gdzie biel kory a gdzie szarość. Zaskakuje mnie pozytywnie. Sprawdziłem jeszcze Jowisza przez Tento i widać jeden księżyc. poza tym coś chyba nie tak z którąś soczewką bo od planety widać rozmycia a przez celestrona dość dobrze. Troszeczkę ją rozmywa ale może to też moje oczy, w końcu astygmatyzm.

Stary Hunter
Avatar użytkownika
Posty: 2967
Dołączył(a): 8 sierpnia 2011
Lokalizacja: ze Wsi
Arsenał: Crosman 1322 Hatsan 125 5,5mm

Re: Lornetka astronomiczna Celestron SkyMaster 15x70 BaK-4

Postprzez syntezator » 13 mar 2014, o 20:29

Czyli jak świeci księżyc to nie trzeba noktowizora - wystarczy lornetka :lol: ;-) ;-)

Sponsor forum
Avatar użytkownika
Posty: 87
Dołączył(a): 26 marca 2014
Lokalizacja: The Dark Side of the Moon
Arsenał: Aparat małoobrazkowy :-)

Re: Lornetka astronomiczna Celestron SkyMaster 15x70 BaK-4

Postprzez PiTTer » 27 mar 2014, o 15:54

Nie tylko na śniegu, jak ktoś pierwszy raz popatrzy przez taką lornetkę przy świetle księżyca, to się nieźle może zdziwić ile widać.
Ja mam lornetkę Nikona 10X50, więc trochę jaśniejszą od Celestrona 15X70 i w nocy jest bardzo przydatna.
Spirit, księżyce Jowisza widzę wszystkie bardzo wyraźnie przy pow. 10X (a jak któregoś nie widać, to znaczy, że schował się za planetą).
Przy 15X to już by mi się ciężko obserwowało z ręki, przydałby się jakiś statyw albo chociaż oprzeć ręce na czymś stabilnym. Powinieneś widzieć tym sprzętem 1 pas na Jowiszu i zarys pierścieni Saturna ;-) Teleskopik też mam, ale od kiedy kupiłem lornetkę, poszedł w kąt :mrgreen: O wiele lepsze wrażenia daje oglądanie nocnego nieba przez dobrej jakości szkła i obuocznie B)

Zasłużony Hunter
Avatar użytkownika
Posty: 5509
Dołączył(a): 26 października 2011
Arsenał:

Re: Lornetka astronomiczna Celestron SkyMaster 15x70 BaK-4

Postprzez Spirit » 29 kwi 2014, o 21:08

Jak chcecie pooglądać Jowisza to jest po zachodniej stronie nieba i dziś widać wszystkie 4 widoczne księżyce.

Sponsor forum
Avatar użytkownika
Posty: 87
Dołączył(a): 26 marca 2014
Lokalizacja: The Dark Side of the Moon
Arsenał: Aparat małoobrazkowy :-)

Re: Lornetka astronomiczna Celestron SkyMaster 15x70 BaK-4

Postprzez PiTTer » 30 kwi 2014, o 12:50

Ok 21 wieczorem na zachodzie będzie widać Jowisza (za choryzont zajdzie po północy) a na południowym wschodzie nad horyzontem pojawi się Saturn i będzie wędrował na południowy zachód przez całą noc. Widać jeszcze Marsa, ale to mała pomarańczowa kulka bez fajerwerków :-| Do Saturna warto mieć nawet tani teleskop soczewkowy i pow 100x, wtedy fajowo widać pierścienie. Jak kogoś interesują obserwacje astronomiczne, to polecam darmowy, świetny, polski program astronomiczny napisany przez Janusza Wilanda: http://astrojawil.pl/blog/moje-programy ... bserwator/

Powrót do Optyka

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości