Polowanie z wiatrówką

Informacje i dyskusje o Airgun hunting, Pest control i Vermin control - polowaniu i odstrzale szkodników z wiatrówki. at44-sniper.

Moderatorzy: Antonio, neofita, Spirit, warchlaq przebiegly

Regulamin działu
Mamy najbardziej liberalne forum wiatrówkowe w Polsce. Skupiamy wiatrówkowiczów z całego świata. Część forumowiczów mieszka poza granicami naszego kraju. Serwery forum znajdują się w USA, zapewniając użytkownikom anonimowość i ochronę danych zgodnie z prawem stanu Texas. Nie musimy ograniczać się do polskiego prawa i 17 Jouli.
W wielu krajach gdzie przebywają użytkownicy forum odstrzał szkodników z wiatrówki jest legalny. Możesz wymieniać się informacjami z takich polowań pod warunkiem że zaznaczysz iż ma to miejsce za granicą. Pamiętaj że w Polsce odstrzał myszy i szczurów jest dozwolony. Legalne jest zabijanie niektórych szkodników łasicowatych na własnej posesji (np. tchórz). Polowanie na zwierzęta łowne bez zezwolenia to kłusownictwo a wiele pozostałych znajduje się pod ochroną. Materiały o polowaniu na gatunki chronione na terytorium Polski będą usuwane.
Zasłużony Hunter i Sponsor
Avatar użytkownika
Posty: 2947
Dołączył(a): 14 lipca 2012
Lokalizacja: z Za Winkla
Arsenał: Hatsan Ranger AT44 5,5 + mDOT 4-16x42 MilDot

Polowanie z wiatrówką

Postprzez lykanos » 10 gru 2013, o 20:59

Nie każdy wie że polowanie z wiatrówką jest legalne w wielu krajach na świecie, choć w Polsce jest na razie, jeszcze zabronione (z wyjątkiem szkodliwych gryzoni jak szczury czy myszy). Zyskuje popularność w krajach gdzie tradycje łowieckie są stare i jednocześnie szanowane. Między innymi w Wielkiej Brytanii, Irlandii, USA, Kanadzie, Estonii, Meksyku, Korei, Turcji, Białorusi, Afryce (wybrane kraje i farmy). Polowanie z użyciem wiatrówki jest tam sportem z zasadami, metodą tępienia szkodników lub popularnym hobby, które pomaga także naturze w redukcji gatunków obcych w środowisku lub nadmiernie rozmnażających się.
Na forum Airgun Hunting znajdziesz wiele niezbędnych informacji na temat sprzętu, zwierzyny i polowania w ten sposób za granicą. Rejestracja na forum jest anonimowa i pozwala przeglądać większość działów. Serwery znajdują się w stanie Texas, więc nikt niepowołany nie uzyska dostępu do Twojego adresu IP ani też mailowego. Na forum nie popieramy kłusownictwa i nie zachęcamy do łamania prawa co jest zaznaczone w regulaminie, który akceptujesz podczas rejestracji.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Dlaczego poluje się z wiatrówki ?
  Jest bardzo wiele powodów, z których wynika konieczność jak również przyjemność uprawiania tego sportu czyli airgun huntingu. Oto kilka z nich:
 • Zmniejszenie nadmiernej liczby szkodników, wyrządzających szkody w uprawach jak szczury i myszy. Wzrastająca liczebność populacji szpaków na terenach sadów i ogrodów przydomowych. Gołębi grzywaczy na terenach rolniczych np. w UK.
 • Pomoc naturze, która nie potrafi zwalczyć gatunków sztucznie wprowadzonych do środowiska przez człowieka i zagrażających rodzimej faunie i florze. Typu króliki albo amerykańskie wiewiórki szare, które prawie doprowadziły do wyginięcia wiewiórki rudej w Wielkiej Brytanii. Europejskie szpaki w USA, które stały się tam siejącą spustoszenie w uprawach plagą. I wiele podobnych przypadków bezmyślnego wprowadzenia gatunków obcych do rodzimych ekosystemów.
 • Redukcja gatunków, które nadmiernie rozmnożyły się na skutek zmian wprowadzonych przez człowieka w środowisku. Natura nie potrafi już samodzielnie kontrolować ich liczebności. W sztucznych ekosystemach jak miasta, wsie, tereny uprawne, parki - natura nie daje sobie z nimi rady, choć na terenach nie zmienionych przez człowieka nie miała kiedyś z tym problemu. Przykładem mogą być gigantyczne populacje gołębi, szczurów oraz krukowatych: kawek, srok, wron i gawronów w miastach, na wysypiskach śmieci, polach. Zwiększająca się liczebność szpaka, wypierającego dudka.
 • Pozyskanie mięsa ze zwierząt o nadmiernej liczebności (króliki, gołębie grzywacze i wiewiórki szare w UK), skór, trofeum. W sposób naturalny i ekologiczny, który daje sama przyroda bez zanieczyszczeń generowanych przez przemysł hodowlany.
 • Bardzo niskie koszty dla społeczeństwa, gdyż większość tej pracy wykonują za darmo pasjonaci strzelectwa lub łowiectwa na terenach uprawnych, w sadach, ogrodach, gospodarstwach. Zaś tylko część zawodowi „Pest Controlerzy”.
 • Organicznie zniszczeń budynków i blach samochodów, przewodów. Dokonywanych przez odchody zwierząt takich jak gołębie, ptaki krukowate czy gryzonie. Oraz roznoszonych przez te zwierzęta chorób bezpośrednio lub poprzez ich odchody. Przegryzania przez szczury kabli doprowadzających do pożaru i zanieczyszczania odchodami żywności.
 • Możliwość dokonywania odstrzału w terenach miejskich i parkach, gdzie nie można użyć broni palnej. Tak jak ma to miejsce w przypadku zawodu Pest Controlera w Wielkiej Brytanii. Dokonującego z odpowiednimi uprawnieniami odstrzału np. gołębi i szczurów na terenach miast, stadionów, parków.
 • Przepędzanie i redukcja stad ptaków niszczących murawę na obiektach sportowych albo zagrażających życiu ludzi na terenach lotnisk, np. gawronów.

Airgun Hunting w różnych krajach
Polowanie z wiatrówką na świecie występuje pod wieloma nazwami. Jedną z najczęściej spotykanych jest Airgun Hunting. Może mieć miejsce np. w ramach kontroli liczebności szkodników czyli Pest Control albo Vermin Control. Zależnie od kraju obywa się na posiadanym terenie za zgodą jego właściciela (UK) lub wynika z konieczności zastosowania Pest Control lub innego typu odstrzału sanitarnego np. gołębi w miastach.
W wielu państwach, których nie dotknął komunizm polowanie jest powiązane z prawem właściciela do posiadanego przez niego terenu i regulowane odpowiednimi przepisami. Tam gdzie przepisy są bardziej liberalne (Texas, farmy w Afryce), polowanie z pneumatyków może odbywać się także na duże zwierzęta, wielkości bizona czy dzika lub niedźwiedzia (w Kanadzie). Do polowań na tak duże osobniki służą wiatrówki strzelające kulą o odpowiednio dużym kalibrze i energii liczonej w setkach juli.

Gatunki na które poluje się z wiatrówką
Lista gatunków na które się poluje jest różna w zależności od kraju. Każde państwo gdzie jest do dozwolone ma w tym zakresie odpowiednie regulacje. Najczęściej uznawanymi za gatunki nadmiernie rozmnażające się są min. krukowate. Szkodnikami i często powtarzającymi się zwierzętami na które można polować z pneumatyków są min. szczury, myszy, króliki, sroki, gawrony, kawki, szpaki, gołębie, wrony siwe, wiewiórki szare.

Polowanie w Polsce
Wiatrówka była początkowo towarem trudno dostępnym a potem wymagającym zezwoleń więc jej rolę w polowaniu przejęła broń palna. Jak podają różne źródła w przedwojennej Polsce prawo do polowania przysługiwało właścicielowi ziemi i mógł on je wydzierżawiać. Ale wraz z zaborami, wojnami i czasami komuny prawo do polowania było wielokrotnie zmieniane. W postkomunistycznej kraju, jaki nadal obserwujemy obecnie, monopol na polowanie ma praktycznie tylko Polski Związek Łowiecki i Koła Łowieckie. Sytuacja ta choć jest już dziś przeżytkiem, wynika jeszcze z czasów PRLu. Jest jednak coraz więcej świadomych myśliwych, strzelców i podróżujących Polaków, którzy mieli okazję zapoznać się z zasadami Airgun Huntingu za granicą i chętnie skorzystali by z tej formy sportu, rekreacji i pomocy naturze w Polsce.

Absurdalne przepisy
Po okresie PRLu, gdy część gatunków była mocno tępiona przez myśliwych; przepisy zaostrzono tak mocno że obecnie na odstrzał krukowatych przez myśliwych potrzebne jest zezwolenie ministra środowiska. Same krukowate wykorzystały doskonale zmienione przez ludzi środowisko i zakaz polowań. Rozmnożyły się do niespotykanych dotąd ilości i zagrażają innym gatunkom.
Przykładem niech będzie Łódź, gdzie 50 lat temu w ogóle nie było srok, a w 2008r w naliczono już ponad 3 tys. par lęgowych i zaobserwowano wyniszczenie na tym terenie populacji wróbla oraz innych mniejszych ptaków śpiewających. Jak widać przepisy nie nadążają za rzeczywistością i z nazbyt liberalnych zostały zmienione na absurdalne. Pozostaje nam czekać na wzrost świadomości społeczeństwa w tej kwestii i pojawienie się odpowiednich regulacji prawnych. Które być może wynikną z inicjatywy obywatelskiej, jeżeli zainteresowanie tym sportem nadal będzie rosnąć. Miejmy nadzieję że nie będzie za późno i uda się w ten sposób pomóc naturze. Poprzez odstrzał gatunków o nadmiernej liczebności.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Aigun Hunting nowym odpowiedzialnym sportem ?
Środowiska pseudo-ekologiczne starają się przedstawiać polowania w złym świetle, ograniczać je i narzucać swój punkt widzenia społeczeństwu poprzez media. Dziś już wiadomo że chodzi im bardziej o pieniądze na powstające kolejne fundacje i całe grupy „cwaniaków” żyjące z tych środków. Do tego dochodzi chęć zdobycia władzy jak pokazuje przykład partii zielonych w Niemczech. Dlatego do wszelkich tego typu chuligańskich akcji osobiście podchodzę z dystansem i rozwagą. Potępiając wybryki oparte na krzyku, medialnej nagonce i braku merytorycznej dyskusji. Tak jak robią to też prawdziwi ekolodzy z wykształceniem w kierunkach przyrodniczych. Twierdząc że ekologia to przecież „nauka o współzależnościach pomiędzy organizmami” a nie biznes oparty na fundacjach, zbieraniu śmieci, produkcji kolejnych pseudo-ekologicznych urządzeń i produktów oraz zakazywaniu naturalnych form rekreacji.

Świadomość części społeczeństwa odnośnie zasad Pest Control i pomocy naturze selektywnym odstrzałem rośnie. Daje to nadzieję na zmianę prawa w przyszłości i wprowadzenie odpowiednich przepisów dla "airgun hunterów" w Polsce. Czy to podyktowanych rosnącą świadomością ekologiczną czy też inicjatywą społeczną. Być może zmiany obędą się na przykładzie rozwiązań stosowanych w demokratycznych państwach i doświadczeniach Polonii uprawiającej ten piękny i pożyteczny dla natury sport za granicą. Życzę wszystkim hunterom aby doczekali się niezbędnych regulacji w kraju :-)

Stary Hunter
Avatar użytkownika
Posty: 3009
Dołączył(a): 8 sierpnia 2011
Lokalizacja: ze Wsi
Arsenał: Crosman 1322 Hatsan 125 5,5mm

Re: Polowanie z wiatrówką

Postprzez syntezator » 10 gru 2013, o 21:07

Mistrzostwo :-D
Znowu zrobiłeś kawał dobrej roboty ;-)
Miejmy nadzieję, że polowanie z wiatrówki będzie w Polsce coraz popularniejsze, a przede wszystkim coraz bardziej "normalne".

Zasłużony Hunter i Sponsor
Avatar użytkownika
Posty: 5462
Dołączył(a): 28 maja 2011
Arsenał:

Re: Polowanie z wiatrówką

Postprzez Antonio » 11 gru 2013, o 09:24

Gratki
Obrazek

Zasłużony Hunter
Avatar użytkownika
Posty: 2932
Dołączył(a): 28 czerwca 2010
Lokalizacja: Utrudniona
Arsenał: Hatsan AT-44 Long 5,5 10TH + Hawke 6-24x50AO IR, Sharps Sporting I.A.B. .54" + diopter i muszka tunelowa, Colt Walker .44" + Gamo 1x30, Drulov DU-10 Condor kal.4,5mm.

Re: Polowanie z wiatrówką

Postprzez Czarnowidz » 14 gru 2013, o 02:19

Świetna robota Lykanosie! :-D
Ja bym jeszcze dodał odnośnie naszej "Polskiej rzeczywistości" że i u nas można. Nie wolno co prawda polować z wiatrówką ale strzelanie do szczura z wiatrówki w myśl obowiązującego prawa nie jest polowaniem bo szczur nie jest zwierzyną łowną. Nie jest też zabronione gdyż nie jest on gatunkiem chronionym. Zagadnie to z prawnego punktu widzenia zbadał kiedyś nieżyjący już niestety prawnik Tomasz Wełnicki. Jego artykuł o tej kwestii jest przytoczony tutaj: z-zalozenia-teza-t244.html
Jestem jak Stocznia Gdańska: spełniam swoją rolę w historii (forum) a teraz mogę się zamknąć. ;-)

Czytający
Avatar użytkownika
Posty: 22
Dołączył(a): 24 kwietnia 2013
Lokalizacja: z pobliska :)
Arsenał: S634

Re: Polowanie z wiatrówką

Postprzez MiTu » 21 sty 2014, o 16:45

Tak z ciekawości zapytam kolegów. Dziś przy okazji wizyty na stronce Colossusa w opisach wielu karabinków i śrutów widnieje opis że są lub mogą być wykorzystane do odstrzału szkodników. Czy w Czechach jest prawnie dozwolony taki odstrzał ?

Sponsor forum
Avatar użytkownika
Posty: 2823
Dołączył(a): 3 marca 2014
Lokalizacja: Kula ziemska.
Arsenał: B3, Hatsan 20

Postprzez .22 » 12 mar 2014, o 16:33

Wiatrówki to dużo więcej niż drobnica, z dmuchawek dużego kalibru poluje się na dzikie świnie i inne stworzenia wcale niemałe, oczywiście nie u nas bo nie wolno. Podobnie jak nie wolno polować z łuku nawet na ryby co bywa praktykowane tu i ówdzie. W zasadzie u nas nic nie wolno :lol: wolno jedynie chlać czystą opatrzoną akcyzą bo i bimbru robić nie wolno. :mrgreen:
I'm just a man, and killers, angels,
all are these:
Dictators, saviours, refugees in war and peace
as long as Man lives...

Łowczy
Avatar użytkownika
Posty: 2674
Dołączył(a): 15 lutego 2010
Lokalizacja: Birmingham/Swindon
Arsenał: Theoben RAPID MKII .22, Daystate MK3 .22, Tikka T3 Varmint 223REM, CZ550 FS 308WIN

Re: Polowanie z wiatrówką

Postprzez warchlaq przebiegly » 12 mar 2014, o 16:51

Bimber na własne potrzeby można, chyba ;)
Daystate MK3 .22, Theoben RAPID MK II .22 (23" Leupy`s barrel, Dr Bob`s QF), Hatsan 125 .22, Tikka T3 Varmint 223REM, CZ550 FS 308Win
Obrazek <*(--)*>____q

Zasłużony Hunter
Online
Avatar użytkownika
Posty: 6599
Dołączył(a): 6 stycznia 2011
Lokalizacja: Był Poznań
Arsenał: To co pod ręką

Re: Polowanie z wiatrówką

Postprzez neofita » 12 mar 2014, o 17:01

I chyba do 200 litrów(na łeb).

Zasłużony Hunter i Sponsor
Avatar użytkownika
Posty: 2947
Dołączył(a): 14 lipca 2012
Lokalizacja: z Za Winkla
Arsenał: Hatsan Ranger AT44 5,5 + mDOT 4-16x42 MilDot

Re: Polowanie z wiatrówką

Postprzez lykanos » 12 mar 2014, o 17:04

neofita napisał(a):I chyba do 200 litrów(na łeb).
to mam nadzieję limit miesięczny a nie roczny ;-)
Temat o konieczności wprowadzenia w Polsce: Vermin Control i Pest Control czyli odstrzału z wiatrówki: szkodników; gatunków obcych; nadmiernie rozmnażających się. Z którymi natura nie daje sobie rady w sztucznych ekosystemach miast, wsi, sadów, parków i terenów uprawnych (szczury, myszy, norki amerykańskie, króliki, aleksandretty obrożne, sroki, gawrony, kawki, kruki, szpaki, gołębie, wrony, sójki). Jak ma to miejsce w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Danii, Norwegii, USA, Kanadzie, Estonii, Meksyku, Korei, Turcji, Białorusi, Afryce, itd..

Zasłużony Hunter
Avatar użytkownika
Posty: 3652
Dołączył(a): 26 października 2011
Lokalizacja: El Paso
Arsenał: AT-44W(AAs400)10 + Walther 4-12x50 AO CI Mildot 16,3J HFT
Haenel 312 7,5J
Kral magnum 5,5 16J
Hatsan 80 4,5 16J
CP1M PCP 4,5
Hatsan 135 6,35

Re: Polowanie z wiatrówką

Postprzez Spirit » 12 mar 2014, o 17:55


Hunter
Avatar użytkownika
Posty: 551
Dołączył(a): 28 października 2014
Arsenał:

Re: Polowanie z wiatrówką

Postprzez p89 » 28 paź 2014, o 13:13

Witam,

Pozwoliłem sobie wysłać maila do Ministra Środowiska podając link do tego artykułu, odpowiedź jaką dostałem zamieszczam niżej.

Witam serdecznie,

Chciałbym zapytać się Pana Ministra jakie jest jego stanowisko odnośnie strzelania z wiatrówki do szkodników (ptaki oraz gryzonie). Znalazłem w sieci bardzo ciekawy artykuł na ten temat: polowanie-z-wiatrowka-t1859.html

Bardzo proszę o określenie stanowiska Pana Ministra w tym temacie. Czy jest szansa na jakiekolwiek zmiany w polskim prawie?

Z wyrazami szacunku,


Dostałem odpowiedź:
Szanowny Panie,
Wiatrówka nie jest bronią mysliwską. &3 rozp. w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz (Dz.U.2005 Nr 61 poz. 548 z późn. zm.) wyraźnie stwierdza, że do wykonywania polowania oraz odstrzału zwierząt stanowiących zagrożenie dla życia, zdrowia lub gospodarki czlowieka dopuszczona jest wyłącznie mysliwska broń palna długa centralnego zapłonu o lufach gwintowanych lub gładkich. Wiatrowką jest bronią sportową. Nie planuje się obecnie rozszerzenia pojęcia broni mysliwskiej o broń pneumatyczną (wiatrówki). Używanie jej do celów wspomnianych w mailu jest sprzeczne z prawem.

Jerzy Lęcznar
radca ministra

Departament Leśnictwa i Ochrony Przyrody
Ministerstwo Środowiska

ul. Wawelska 52/54, 00-922 Warszawa
tel.: (+48 22) 57 92 278, fax: (+48 22) 57 92 290
Obrazek

Zasłużony Hunter i Sponsor
Avatar użytkownika
Posty: 5462
Dołączył(a): 28 maja 2011
Arsenał:

Re: Polowanie z wiatrówką

Postprzez Antonio » 28 paź 2014, o 14:35

I..?
Obrazek

Sponsor forum
Posty: 186
Dołączył(a): 1 sierpnia 2014
Arsenał: Ciupaga

Re: Polowanie z wiatrówką

Postprzez zorba » 28 paź 2014, o 15:01

p89 napisał(a):Witam,

Pozwoliłem sobie wysłać maila do Ministra Środowiska podając link do tego artykułu, odpowiedź jaką dostałem zamieszczam niżej.

Witam serdecznie,

Chciałbym zapytać się Pana Ministra jakie jest jego stanowisko odnośnie strzelania z wiatrówki do szkodników (ptaki oraz gryzonie). Znalazłem w sieci bardzo ciekawy artykuł na ten temat: polowanie-z-wiatrowka-t1859.html

Bardzo proszę o określenie stanowiska Pana Ministra w tym temacie. Czy jest szansa na jakiekolwiek zmiany w polskim prawie?

Z wyrazami szacunku,


Dostałem odpowiedź:
Szanowny Panie,
Wiatrówka nie jest bronią mysliwską. &3 rozp. w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz (Dz.U.2005 Nr 61 poz. 548 z późn. zm.) wyraźnie stwierdza, że do wykonywania polowania oraz odstrzału zwierząt stanowiących zagrożenie dla życia, zdrowia lub gospodarki czlowieka dopuszczona jest wyłącznie mysliwska broń palna długa centralnego zapłonu o lufach gwintowanych lub gładkich. Wiatrowką jest bronią sportową. Nie planuje się obecnie rozszerzenia pojęcia broni mysliwskiej o broń pneumatyczną (wiatrówki). Używanie jej do celów wspomnianych w mailu jest sprzeczne z prawem.

Jerzy Lęcznar
radca ministra

Departament Leśnictwa i Ochrony Przyrody
Ministerstwo Środowiska

ul. Wawelska 52/54, 00-922 Warszawa
tel.: (+48 22) 57 92 278, fax: (+48 22) 57 92 290


Nie sądzę, żeby to nawet przeczytał , a odniósł się tylko do Twojego pytania : "Chciałbym zapytać się Pana Ministra jakie jest jego stanowisko odnośnie strzelania z wiatrówki do szkodników (ptaki oraz gryzonie). "

Hunter
Avatar użytkownika
Posty: 551
Dołączył(a): 28 października 2014
Arsenał:

Re: Polowanie z wiatrówką

Postprzez p89 » 28 paź 2014, o 15:10

No cóż, po prostu dalej żyjemy w średniowieczu i to, że kiedykolwiek zmieni się coś w tym temacie jest niemożliwe. W każdym razie nie żałuję, że spróbowałem. Tematyką tą interesuję się od dłuższego czasu (pest control) ale dopiero teraz postanowiłem o tym napisać.
Obrazek

Zasłużony Hunter
Online
Avatar użytkownika
Posty: 6599
Dołączył(a): 6 stycznia 2011
Lokalizacja: Był Poznań
Arsenał: To co pod ręką

Re: Polowanie z wiatrówką

Postprzez neofita » 28 paź 2014, o 15:12

Wszystkie ptaki w Polsce są objęte ochroną,wyłączając łowne w określonym czasie na które mogą polować myśliwi,więc możesz z wiatrówki tępić tylko szkodliwe gryzonie.

Następna strona

Powrót do Vermin Control i Pest Control

 


 • Podobne tematy
  Odpowiedzi
  Wyświetlone
  Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości