Ploter CNC

Czasami trzeba zrobić coś samemu, albo chce się zrobić coś samemu, tutaj wrzucamy różne porady jak coś zrobić.

Moderatorzy: Neo, Antonio, szabla, śwagier

Zasłużony Hunter
Avatar użytkownika
Posty: 801
Dołączył(a): 21 listopada 2010
Arsenał:

Ploter CNC

Postprzez daras » 7 kwi 2014, o 18:48

Dawno temu postanowiłem że zrobię CNC, ponieważ te które oferowały firmy, były albo dla mnie za drogie albo nie spełniały moich oczekiwań.
Stół roboczy 750X560, w osi Z 190mm Silniki krokowe 4,2A 4Nm. Prowadnice liniowe japońskiej firmy NSK 30mm, na osi X,Y z poczwórnymi jezdniami. Kupiłem je okazyjnie, po naprawdę przystępnej cenie. Śruby kulowe bezluzowe o skoku 5mm, kupiłem w Singapurze bezpośrednio w firmie która je produkuje czyli WANTAI MOTOR, tak samo jak silniki krokowe i sterowniki do nich. Zastosowałem przełożenie 2:1, ponieważ posuwy jakich będę używał mieścić się będą w granicy do 800mm/min, więc prędkości mi nie potrzebne, a przez przełożenie zwiększyłem sobie ich moc. Sterowanie kupiłem PIKO jest to polski kontroler razem z oprogramowaniem, obsługującym 4 osie i taki właśnie był mi potrzebny. Cenowo całkiem przystępnie, jeśli ktoś się orientuje to powiem że tańszy od MAch3, którego używam do wycinania kolb. Zamontowałem jeszcze czujnik wysokości narzędzia i nawet działa. :mrgreen:
W sumie ploter będzie 4 osiowy, czwarta oś jest właśnie w wykonaniu i czeka na chwilę wolnego, abym mógł ją skończyć. Generalnie to jak się sprawdzi to się dopiero okaże, ponieważ testowo wyciąłem tylko jedną ósemkę, więc nawet nie mam co powiedzieć na ten temat. W sumie wszystko wykonałem sam prócz oczywistych rzeczy jak wyżej wspomniane.
Rama wykonana z profilu zamkniętego 100X4, chciałem 100X5 ale nie było. Stół wykonany również we własnym zakresie z aluminium PA6, frezowany dopiero po uruchomieniu maszyny, czyli na odchyłek na nim żadnych nie będę miał. Rowki teowe również wyfrezowane po wyrównaniu stołu, i tu ciekawostka frez teowy zakupiony w Chinach za 30 zł z wysyłką, wystarczył mi na prawie wszystkie rowki, złamał się dopiero na ostatnim rowku i w sumie z mojej winy bo zachciało mi się odgarniać wióry i frez złapał mi blaszkę. Nasze krajowe frezy kosztują 300 zł netto, a taka praca z rowkami raczej mi się więcej nie powtórzy więc zaoszczędziłem sporo kasy. :-) Filmik z pracy maszyny wrzucę jak będę już na niej wycinał, pewnie najpóźniej po jutrze.
No i muszę się pochwalić że nawet elektronikę sam podłączyłem, a muszę przyznać że w tej dziedzinie jestem komplety osioł.

Poniżej fotka maszyny i skrzynki z kabelkami.

Obrazek

Obrazek

Administrator
Avatar użytkownika
Posty: 13974
Dołączył(a): 6 stycznia 2011
Lokalizacja: Był Poznań
Arsenał: To co pod ręką

Re: Ploter CNC

Postprzez Neo » 7 kwi 2014, o 19:05

Gratka.niektórzy mówią że ładnie wyszło a to nie prawda,wyjść może chłopiec lub dziewczynka a TO DZIEŁO ZAMIERZONE, jeszcze raz gratki.
UDAŁO SIĘ

Zasłużony Hunter
Avatar użytkownika
Posty: 801
Dołączył(a): 21 listopada 2010
Arsenał:

Re: Ploter CNC

Postprzez daras » 7 kwi 2014, o 21:37

Dzięki. :-D

Stary Hunter
Avatar użytkownika
Posty: 2967
Dołączył(a): 8 sierpnia 2011
Lokalizacja: ze Wsi
Arsenał: Crosman 1322 Hatsan 125 5,5mm

Re: Ploter CNC

Postprzez syntezator » 7 kwi 2014, o 22:14

Rozumiem, że ta maszyna będzie używana do produkcji części do wiatrówek :?: ;-)

Administrator
Avatar użytkownika
Posty: 5623
Dołączył(a): 28 maja 2011
Arsenał:

Re: Ploter CNC

Postprzez Antonio » 7 kwi 2014, o 22:22

No i robota będzie szła, fajna sprawa.
Obrazek
Stary pierdziel ale nie alkoholik ;-)

Zasłużony Hunter
Posty: 477
Dołączył(a): 9 maja 2012
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Arsenał: NITRO

Re: Ploter CNC

Postprzez deerhunter » 7 kwi 2014, o 22:28

Trzeba przyznać fajna maszyna, może Diablik trochę szybciej ujrzy światło dzienne.

Zasłużony Hunter
Avatar użytkownika
Posty: 801
Dołączył(a): 21 listopada 2010
Arsenał:

Re: Ploter CNC

Postprzez daras » 7 kwi 2014, o 22:31

syntezator napisał(a):Rozumiem, że ta maszyna będzie używana do produkcji części do wiatrówek :?: ;-)


Jak najbardziej, inaczej nie pisałbym o tym na forum wiatrówkowym. :-D

Zainteresowany
Posty: 67
Dołączył(a): 5 lutego 2012
Arsenał:

Re: Ploter CNC

Postprzez Colt » 9 kwi 2014, o 22:59

Ramę zostawisz zmontowaną na "trytytkach'' czy jakoś inaczej będzie skręcona :-D :-)-- , a poważnie, fajna sprawa . Jedyna uwaga , jeśli mogę to właśnie grubość profilu ramy, a co za tym idzie jej podatność na drgania i stabilność wymiarów przy frezowaniu dłuższych elementów. Jaka waga ramy?.
Strzeż się człowieka z jednym karabinem

Hunter
Avatar użytkownika
Posty: 1645
Dołączył(a): 21 lutego 2011
Arsenał: BT 65 RBW 6.35

Re: Ploter CNC

Postprzez Loaded » 10 kwi 2014, o 16:43

Kurde! Fajna, dopiero zauważyłem. Gratulacje, niech służy długo i skutecznie :-)

Zasłużony Hunter
Avatar użytkownika
Posty: 801
Dołączył(a): 21 listopada 2010
Arsenał:

Re: Ploter CNC

Postprzez daras » 10 kwi 2014, o 22:08

Ramę zostawisz zmontowaną na "trytytkach'' czy jakoś inaczej będzie skręcona :-D


Kurna nie wiem co to "trytytki" :mrgreen: Rama waży chyba coś ze 120 kg stół 45 wymiary trzyma do 0,02 to jest więcej jak potrzebuję. Niestety nie ominąłem kilku błędów, które będe musiał poprawić. Chodzi o to że oś X jeździ na 2 wózkach bo tylko 2 miałem i odczuwam lekkie drgania. Nie ma to jednak wpływu na obróbkę i to najważniejsze. Teraz poluję na wózki, aby dokupić i wyeliminować ten błąd. Nie żeby to było celowe, po prostu prowadnice w osi X,Y kupiłem używane z 6 wózkami.

Zasłużony Hunter
Avatar użytkownika
Posty: 515
Dołączył(a): 15 stycznia 2014
Lokalizacja: Sosniny Jajky
Arsenał: Hatsan Galatian IV .22 | Hatsan 25 Supercharger 0.177 8,3J | Kandar CP-1

Re: Ploter CNC

Postprzez carver » 11 kwi 2014, o 08:32

No Daras, ja bym się chyba nie podjął czegoś takiego sam, także ogromny szacun. WYgląda konkretnie i solidnie. I Aż bije mocą :-)

Zainteresowany
Posty: 67
Dołączył(a): 5 lutego 2012
Arsenał:

Re: Ploter CNC

Postprzez Colt » 11 kwi 2014, o 15:01

Trytytki to nazwa plastikowych opasek samozaciskowych, którą usłyszałem w jednym z warsztatów samochodowych w okolicach Rawicza :lol: . Masz je na ramie, ale to był żart. Kolega sobie poradził kiedyś z drganiami, zalewając ramę z profili specjalnym betonem.
Strzeż się człowieka z jednym karabinem

Administrator
Avatar użytkownika
Posty: 5623
Dołączył(a): 28 maja 2011
Arsenał:

Re: Ploter CNC

Postprzez Antonio » 11 kwi 2014, o 15:17

Dobry jest beton z wiorami z tokarki.
Obrazek
Stary pierdziel ale nie alkoholik ;-)

Zainteresowany
Posty: 51
Dołączył(a): 11 stycznia 2014
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Arsenał: QB 78 delux cal.4,5
Crosman 3576 cal.4,5

Re: Ploter CNC

Postprzez ArtMan » 18 kwi 2014, o 20:58

Takiej obrabiareczki CNC to tylko pozazdrościć.
Moje gratulacje :-)--

Zasłużony Hunter
Avatar użytkownika
Posty: 801
Dołączył(a): 21 listopada 2010
Arsenał:

Re: Ploter CNC

Postprzez daras » 18 kwi 2014, o 22:05

Próbuję teraz rozpracować oś obrotową. Mam problemy z ustawieniem post procesora, bo na maszynie oś obrotowa to A a w programie podczas symulacji obraca się narzędzie. :-?

Następna strona

Powrót do Zrób to sam

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości